«День» надихає на шедеври | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
«День» надихає на шедеври
«День» надихає на шедеври
23 лютого, субота

Харківський національний театр опери та балету зібрав знакові мистецькі постаті для роботи над оперою «Вишиваний», яка присвячена легендарній постаті «Червоного князя» (ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга)«Ідея щодо опери виникла ще два роки тому в Почесного консула Австрії в Харкові Всеволода Кожемяка, який і став меценатом проекту. Харківський національний академічний театр опери і балету зацікавився нею. Після тривалої підготовки й обговорення, узгодження графіків, прийняли рішення щодо прем’єри опери «Вишиваний» 28 листопада», — цитує Укрінформ слова менеджера проекту, радника Почесного консула Австрії в Харкові Олександри САЄНКО.

Лібрето вже написав український поет і прозаїк Сергій Жадан, а композитор Алла Загайкевич нині пише музику (Алла Леонідівна також є педагогом НМАУ, засновницею міжнародного проекту Electroacoustic’s ensemble, де виступає, як композитор, програміст, виконавець на електроакустичних інструментах; автор симфонічної та камерної музики, зокрема, камерної опери «Числа і вітер» за поезією та живописом Миколи Воробйова, електроакустичних і мультимедійних творів, музики до кінофільмів тощо. — Т.П.), постановку опери планує здійснити директор-художній керівник Івано-Франківського національного музично-драматичного театру Ростислав Держипільський (це стане його оперним дебютом). За словами дирекції Харківської опери, архітектору Олегу Дроздову, який розробив проект Театру на Подолі в Києві, запропонували зробити сценографію до вистави. На прем’єрі диригуватиме Оксана Линів (головний диригент Опери та філармонічного оркестру міста Грац, Австрія).

Нагадаємо, впродовж багатьох років «День» опублікував серію матеріалів про видатну особистість — ерцгерцога Вільгельма Франца фон Габсбурга-Лотаринзького (Василь Вишиваний)! Він народився 10 лютого 1895, Пула, Австрійське Примор’я, Австро-Угорщина. Це був не тільки український військовий діяч, політик, дипломат, а й поет, австрійський архікнязь (ерцгерцог) династії Габсбургів, полковник Легіону Українських Січових Стрільців. Вільгельма Габсбурга знали в Україні як Василя Вишиваного, під ім’ям, яке йому дали українські вояки під час Першої світової війни.

Любов вояків до свого командира проявилася в дарунку, який отримав Вільгельм — вишитій сорочці. Пізніше вишиванку часто можна було побачити під військовим одностроєм Габсбурга, а 4 лютого 1917 року «Вісник Союзу Визволення України» надрукував фото Вільгельма Габсбурга у вишиванці, що й спричинило появу прізвиська «Вишиваний».ВІЛЬГЕЛЬМ ГАБСБУРҐ (ПРАВОРУЧ) І ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКИЙ МИТРОПОЛИТ АНДРЕЙ ШЕПТИЦЬКИЙ, 1910-І РОКИ

Його вважали одним з неофіційних претендентів на український трон у разі утворення монархічного ладу. Хоча він сам офіційно ніколи не проголошував своїх намірів бути українським монархом і навіть не мав до цього можливостей. Василь прославився своїми військовими та дипломатичними здібностями, поезією і любов’ю до України.

Популярність Вільгельма Габсбурга серед українців була такою великою, що до нього неодноразово зверталися військові та політики з пропозицією очолити повстання проти гетьмана Скоропадського та перебрати владу. А сам Скоропадський тричі надсилав до Берліну ноти із домаганням відкликати з України архікнязя Вільгельма. Останньому доводилося пояснювати свою позицію в українському питанні перед імператорами Австро-Угорщини та Німеччини. Врешті, його разом із січовими стрільцями було відправлено з Наддніпрянщини до Чернівців, де в той час постало питання проголошення самостійності західних регіонів України.

Заради України він пішов з батьківської домівки, розірвав зв’язки з родиною, аристократичними колами Європи, віддав свої молоді роки, високе становище, титули, кошти і, зрештою, своє життя! Василь Вишиваний, без сумніву, був одним із найбільш неординарних і найромантичніших постатей українського національного Відродження.

У часи Другої світової війни він відмовиться від співпраці з нацистами, а після того, як радянською контррозвідкою СМЕРШ був викрадений із Відня та майже через два десятиліття знову опиниться у Києві, — то рішуче відкидатиме всі звинувачення. Обвинувачений у зв’язках із ОУН, співробітництві з англійською і французькою розвідками, постановою особливої наради Габсбург мав бути ув’язнений на 25 років. Проте 18 серпня 1948 p. В.Габсбурґ-Вишиваний помирає у лікарні тюрми №1 Києва з діагнозом «двосторонній кавернозний туберкульоз легень». Так обірвалося життя представника однієї із найславетніших європейських монархічних династій, якому судилося вписати яскраву сторінку у драматичний перебіг Національно-визвольної боротьби Українського Народу, під ім’ям Василь Вишиваний...

«ВСЕ У НАШОМУ ЖИТТІ НЕ Є ВИПАДКОВИМ!»

— Про цю неординарну людину я вперше дізналася, ще багато років тому, коли прочитали статтю у «Дні», — зізналася Алла ЗАГАЙКЕВИЧ, композитор, викладач кафедри композиції, інструментування та музично-інформаційних технологій Національної музичної академії України, яка нині пише партитуру до опери «Вишиваний». — Одного разу я приїхала до Відня на концерт, пов’язаний з електронною музикою, і мій колишній студент Олексій Ретинський, запитав чи знаю я на якій вулиці живу? Виявилось, що тут колись жив його дідусь Роман Новосад разом із Василем Вишиваним і я оторопіла... Бо не знала, що кримчанин Новосад, коли був студентом познайомився з паном полковником... Його онук розказав про Вишиваного, його долю, і про те, що зв’язок з Україною не переривався й після 1920-х.

Габсбург-українець усвідомлював ризики, з якими була пов’язана його участь у національно-визвольній боротьбі, але, зробивши цей вибір, залишився йому вірним. Під час Другої світової війни Вишиваний-Габсбург брав участь у французькому русі Опору. Він уникнув смерті в катівнях гестапо, проте був заарештований радянською контррозвідкою у Відні в 1947 р. та опинився у Лук’янівській тюрмі в Києві. За офіційною версією тут він і помер від сухот 1948-го...

Знаєте, коли мені головний режисер Харківської опери Армен Калоян запропонував написати музику до опери «Вишиваний», то я відчула радість і хвилювання. Все у нашому житті не є випадковим! Мене потрясла книжка «Червоний князь», яку написав американський історик, професор Єльського університету Тімоті Снайдер. Автор подає цікаві документи про родича австрійського цісаря, який обрав собі українську ідентичність, відмовився від титулу, громадянства і вибрав громадянство неіснуючої держави — України, став леґендарним «Червоним князем», який боровся за незалежність країни в часи Першої, і Другої світових воєн...

Лібрето вже готове, а моя робота ще в повному розпалі. Період складний, але дуже цікавий.

У наступному сезоні запланована прем’єра опери. Роботи ще багато. Буде задіяний симфонічний оркестр Харківської опери, хор, а хто буде солістами ще зарано говорити. Всі ми захоплені цією ідеєю. Режисер Ростислав Держипільський уперше буде ставити оперу, і це стане експериментом, дуже хочеться, аби він став вдалим.

За словами організаторів проекту опера «Вишиваний» залишиться в репертуарному плані Харківського національного академічного театру опери та балету щонайменше на сезон. Також є ідея її поставити в Одесі, Львові та Києві. В 2021 році, планують представити «Вишиваного» у Відні, у рамках фестивалю української культури в Австрії UStream.


Автор: Тетяна Поліщук
Концертна організація: Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка
Джерело: Газета ДеньДодати: Share on Facebook

Інші:

Всі - молодці!
Держава ігнорує театр і академічну музику
Конституційний суд взявся за культуру
Найгарніші концертні зали світу
Столичні театри в пошуках нових авторів і форм — напередодні нового театрального сезону
У Харківському театрі для дітей та юнацтва відбувся вечір пам'яті Ірини Губаренко
17 липня 1871 року народився відомий український композитор Філарет Колесса
Секрети Страдиварі
3 липня 1941 року народився видатний український скрипаль і диригент Богодар Которович
Уродженці Станиславова. Ірина Маланюк - українська та австрійська співачка з роду французьких герцогів
Чайковський і Україна. Частина 1 | Ніч у музеї
9-річна піаністка успішно представляє Луцьк на міжнародних конкурсах
Музичний інструмент розорив винахідника
Штучний інтелект завершив твір композитора через 115 років після його смерті
У Житомирській обласній філармонії ім. С. Ріхтера закрито концертний сезон
19 червня 1867 року народився Євген Купчинський - український композитор
Національний симфонічний оркестр України зірвав гучні оплески на концерті в Австрії
Нові інструменти, персонажі і відеомаппінг: чим киян здивує сучасний балет "Вій"
Опера-антиутопія GAZ: Третє пришестя сюжетної лінії
Яку музику слухають найрозумніші люди
Українка, що зачарувала Пабло Пікассо
Іфігенія у геріатричному пансіонаті
Нова мистецька школа: шлях у нікуди
Український піаніст, який написав музичні шедеври у концтаборі: вражаюче відео
Тому що не Петлюра, або Як держінституції не підтримали проект з найбільшим потенціалом для промоції України у світі
Історія про кременчуцького хлопчика, який взяв чотири «Оскари»
Перший лавровий вінок для хору Олександра Кошиця з Праги
Як народилася легенда?
Кому варто слухати сумну музику
Творчість Олени Лущик у «музичних прем’єрах сезону»
Вихованка С. Лифаря в Києві
«Український прорив»
Яким буде «Севільський цирульник» у Національній опері
Великий Серж Лифар із Києва: історія життя директора паризької Гранд-Опери
«ФРАНЦУЗЬКА ВЕСНА»: У КИЄВІ ВИКОНАЮТЬ «ЗАСУДЖЕННЯ ФАУСТА»
Музика заради життя: мандрівний скрипаль влаштовує благодійні концерти просто неба
Музей, де можна пізнати і почути Гуцульщину
Виготовив 100 діджеріду. Як мелодія аборигенів змінила життя стоматолога з Вінниці
28 березня 1925 року народився Дмитро Гнатюк
Три несчастливые любви «отца украинской музыки» Николая Лысенко
      © 2008-2018 Music-review Ukraine