Страсті за Леонтовичем по-вінницьки: відновлений музей і забутий благодійний вечір «гуманітарного» фонду | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Страсті за Леонтовичем по-вінницьки: відновлений музей і забутий благодійний вечір «гуманітарного» фонду
Страсті за Леонтовичем по-вінницьки: відновлений музей і забутий благодійний вечір «гуманітарного» фонду
4 лютого, неділя

До сторіччя народження автора всесвітньо відомого «Щедрика» на Вінниччині відбулася низка заходів.

Абсолютно іншим став музей композитора у селі Марківка Теплицького району, у Вінниці встановили погруддя, а загалом в області пройшли кілька мистецьких заходів. Мабуть чудово, що після святкування ювілею про Леонтовича не забули.

На реконструкцію однієї з хат у подільській глибинці, де за деякими свідченнями певний час мешкав «український Бах», кошти збирають у столиці.

Мистецтвознавці ніколи однозначно не скажуть, скільки меморіальних музеїв відомій історичній постаті варто мати в межах конкретного регіону, щоб їх відвідували. Мабуть, це спірне питання. А може не усі музеї мають бути «стандартними» - з експозицією. Інколи краще перетворювати приміщення на мистецькі середовища…

Тепер по суті. Про славетного земляка Миколу Леонтовича на Вінниччині ніколи не забували. Більшість свого життя він провів у подільських краях. Народився майбутній композитор, хоровий диригент, фольклорист, педагог i громадський діяч у передмісті Брацлаву, навчався у Немирівській гімназії, Шаргородському духовному училищі та Кам’янець-Подільській духовній семінарії. Після її закінчення Микола Дмитрович працював у Чукові, що біля Немирова, Тиврові та Вінниці.

Потім поїхав на Донбас, а, повернувшись, викладав співи у Тульчині. Саме у цей період у доробку композитора з’явився геніальний «Щедрик». Трагічно загинув митець у січні 1921-го у батьківській хаті у Марківці. Поховано його на місцевому цвинтарі. Задля вшанування пам’яті земляка у грудні 1977 року з приводу 100-ліття з дня народження у селі було відкрито музей Миколи Леонтовича.

Автором експозиції та організатором створення музею став професор Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського Анатолій Завальнюк, а архітектурний та художній проекти виконано львівським художником Ярославом Ульгурським.

У 1982-му музею було присвоєно звання «народний». У роки незалежності заклад занепадав. Так сталося, що у листопаді 2012 року через аварійний стан приміщення експозицію закрили для відвідувачів.

Для збереження надбання лише у вересні 2015-го рішенням Вінницької обласної ради заклад передали на баланс регіону. З тих пір він є філією Вінницького обласного краєзнавчого музею. У стислі терміни – до серпня 2016-го - приміщення відремонтували, експозицію не тільки оновили, але й застосували сучасні інтерактивні «родзинки». На сьогодні він став туристично привабливим та цікавим не лише для місцевих поціновувачів таланту автора «Щедрика». Заклад не поступається закордонним аналогам.З весни 2017 року привертає до себе увагу старенька хата у селі Шершні Тиврівського району. Начебто у дитинстві Леонтович жив саме в ній. Більше 8 років будівля знаходиться в аварійному стані та пустує. Місцеві жителі згадують, що колись там розташовувалася колгоспна контора, потім споруду віддали під житло працівникам. Коли стан став критичним, люди полишили старовинний будинок.

Зважаючи на його стан ще кілька років тому фахівці пропонували знести будівлю, щоб зробити на цьому місці меморіал автору «Щедрика». Але селяни проти. На їхню думку, краще відремонтувати глиняну хатку. Районна рада теж підтримує ідею реконструкції, і також вважає, що треба шукати благодійників.

До 140-ї річниці народження М. Леонтовича збирати кошти на відновлення хати у Шершнях почав «Фонд гуманітарного розвитку України». За два місці до ювілею композитора його очолила черкащанка Наталя Заболотна, яка перед тим була директоркою «Мистецького Арсеналу».

За її ініціативи на підтримку занепадаючого сільського будинку у Києві відбувся благодійний вечір «Leontovych Heart». На захід вона запросила всесвітньо відомого 15-річного скрипаля-віртуоза Іллю Бондаренка, та оголосила, що вартість «благодійного квітка» сягатиме 5-10 тисяч гривень. Втім, в анонсах концерту у фонді помилково вказали, що Леонтович народився у Шершнях на Тиврівщині, а не в іншому районі.

Хіба це принципово, коли справа благодійна? Концерт відбувся 18 грудня у Art Ukraine Gallery. Про його «підсумки» на сайті фонду досі не згадується.

Хочеться сподіватися, що збір коштів «для порятунку» матиме логічне завершення. Як ініціатор чудової ідеї, фонд може домовитися з сільрадою про те, щоб взяти будиночок на баланс та піклуватися про його відновлення і перепрофілювання у місцевий осередок культури, щоб історична споруда мала не тільки меморіальне, а й прикладне застосування.


Джерело: Vindaily.infoДодати: Share on Facebook

Інші:

Класична музика покращує серцебиття
Сміливі ініціативи Одеської опери
МАЙСТЕР ТРИ РОКИ ШУКАВ У КАРПАТАХ ЯЛИНУ, ЩОБ ЗРОБИТИ З НЕЇ СКРИПКУ
Уроки доброти
Легенды и были Одесской филармонии
Композитори пишуть спеціально для неї
Учитель Давида Ойстраха: "Деточка, сыграй мне эту фразу, как вкусный борщ"
Соломія Крушельницька в образі Аїди на фото 1900 року
Патрік Генрі Хьюз: незрячий хлопець, який став віртуозним музикантом
Київський король світового фортепіано
Як вибрати музичну школу і не помилитися?
Українські "Варіації" у Скандинавії
Вуличним музикантам у Львові заборонили виступати без дозволів. Як все працює на практиці?
Чого найбільше боявся Фридерик Шопен?
Дует батька і сина Бочеллі
Музика пам'яті
Класична музика в контексті реклами і маркетингу
Вересень: творчий пошук ідей
Дні музики Мирослава Скорика у Львові
Мирослав Скорик і музика Львова
Кістки та фрески: про що мовчать стіни Львівського органного залу
З любов’ю, Скорик
Принц піаністів
Які фестивалі потрібні та де їх проводити?
Під звуки піаніно: юний принц Джордж займатиметься балетом
Покинуті фортепіано і роялі у дивних світлинах
Бах для ...корів
Клуб композиторів
Яна Тойбер показала удивительный мир балерин
Українські примадонни в музиці
190 років з дня народження Міхала (Михайла) Адамовича Завадського (1828-1887) – відомого польського і українського композитора, піаніста, педагога
Як створюється опера: від задуму до виходу на сцену
Вражаючий звук і кількасотрічні музичні інструменти: Чому Закарпаття називають органним краєм
Міжгалактичний арт-проект музика для прибульців
Уродженець Кременця, який врятував Карнегі-Холл
Класична музика в суді. А чому б ні?
Ще одна причина записати дитину на фортепіано
Марко Р.Стех: Творчість Василя Барвінського виявилася могутнішою від кремлівського диктату
Мирослав Скорик. Інтелігентний бешкетник
Сто великих украинцев - Сергей Михайлович Лифарь
      © 2008-2018 Music-review Ukraine