Страсті за Леонтовичем по-вінницьки: відновлений музей і забутий благодійний вечір «гуманітарного» фонду | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Страсті за Леонтовичем по-вінницьки: відновлений музей і забутий благодійний вечір «гуманітарного» фонду
Страсті за Леонтовичем по-вінницьки: відновлений музей і забутий благодійний вечір «гуманітарного» фонду
4 лютого 2018, неділя

До сторіччя народження автора всесвітньо відомого «Щедрика» на Вінниччині відбулася низка заходів.

Абсолютно іншим став музей композитора у селі Марківка Теплицького району, у Вінниці встановили погруддя, а загалом в області пройшли кілька мистецьких заходів. Мабуть чудово, що після святкування ювілею про Леонтовича не забули.

На реконструкцію однієї з хат у подільській глибинці, де за деякими свідченнями певний час мешкав «український Бах», кошти збирають у столиці.

Мистецтвознавці ніколи однозначно не скажуть, скільки меморіальних музеїв відомій історичній постаті варто мати в межах конкретного регіону, щоб їх відвідували. Мабуть, це спірне питання. А може не усі музеї мають бути «стандартними» - з експозицією. Інколи краще перетворювати приміщення на мистецькі середовища…

Тепер по суті. Про славетного земляка Миколу Леонтовича на Вінниччині ніколи не забували. Більшість свого життя він провів у подільських краях. Народився майбутній композитор, хоровий диригент, фольклорист, педагог i громадський діяч у передмісті Брацлаву, навчався у Немирівській гімназії, Шаргородському духовному училищі та Кам’янець-Подільській духовній семінарії. Після її закінчення Микола Дмитрович працював у Чукові, що біля Немирова, Тиврові та Вінниці.

Потім поїхав на Донбас, а, повернувшись, викладав співи у Тульчині. Саме у цей період у доробку композитора з’явився геніальний «Щедрик». Трагічно загинув митець у січні 1921-го у батьківській хаті у Марківці. Поховано його на місцевому цвинтарі. Задля вшанування пам’яті земляка у грудні 1977 року з приводу 100-ліття з дня народження у селі було відкрито музей Миколи Леонтовича.

Автором експозиції та організатором створення музею став професор Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського Анатолій Завальнюк, а архітектурний та художній проекти виконано львівським художником Ярославом Ульгурським.

У 1982-му музею було присвоєно звання «народний». У роки незалежності заклад занепадав. Так сталося, що у листопаді 2012 року через аварійний стан приміщення експозицію закрили для відвідувачів.

Для збереження надбання лише у вересні 2015-го рішенням Вінницької обласної ради заклад передали на баланс регіону. З тих пір він є філією Вінницького обласного краєзнавчого музею. У стислі терміни – до серпня 2016-го - приміщення відремонтували, експозицію не тільки оновили, але й застосували сучасні інтерактивні «родзинки». На сьогодні він став туристично привабливим та цікавим не лише для місцевих поціновувачів таланту автора «Щедрика». Заклад не поступається закордонним аналогам.З весни 2017 року привертає до себе увагу старенька хата у селі Шершні Тиврівського району. Начебто у дитинстві Леонтович жив саме в ній. Більше 8 років будівля знаходиться в аварійному стані та пустує. Місцеві жителі згадують, що колись там розташовувалася колгоспна контора, потім споруду віддали під житло працівникам. Коли стан став критичним, люди полишили старовинний будинок.

Зважаючи на його стан ще кілька років тому фахівці пропонували знести будівлю, щоб зробити на цьому місці меморіал автору «Щедрика». Але селяни проти. На їхню думку, краще відремонтувати глиняну хатку. Районна рада теж підтримує ідею реконструкції, і також вважає, що треба шукати благодійників.

До 140-ї річниці народження М. Леонтовича збирати кошти на відновлення хати у Шершнях почав «Фонд гуманітарного розвитку України». За два місці до ювілею композитора його очолила черкащанка Наталя Заболотна, яка перед тим була директоркою «Мистецького Арсеналу».

За її ініціативи на підтримку занепадаючого сільського будинку у Києві відбувся благодійний вечір «Leontovych Heart». На захід вона запросила всесвітньо відомого 15-річного скрипаля-віртуоза Іллю Бондаренка, та оголосила, що вартість «благодійного квітка» сягатиме 5-10 тисяч гривень. Втім, в анонсах концерту у фонді помилково вказали, що Леонтович народився у Шершнях на Тиврівщині, а не в іншому районі.

Хіба це принципово, коли справа благодійна? Концерт відбувся 18 грудня у Art Ukraine Gallery. Про його «підсумки» на сайті фонду досі не згадується.

Хочеться сподіватися, що збір коштів «для порятунку» матиме логічне завершення. Як ініціатор чудової ідеї, фонд може домовитися з сільрадою про те, щоб взяти будиночок на баланс та піклуватися про його відновлення і перепрофілювання у місцевий осередок культури, щоб історична споруда мала не тільки меморіальне, а й прикладне застосування.


Джерело: Vindaily.infoДодати: Share on Facebook

Інші:

Захоплююча історія Віоли Сміт – 106-річної барабанщиці, яка досі продовжує грати і пити вино
У Львові демонізували Вагнера...
Чи розкриється знову скринька Пандори?
Левко Ревуцький: геній, який знищив свій талант, щоб не танцювати під кремлівську дудку
Як впливає музика на мозок і чи розумнішають від Моцарта?
Священик УГКЦ протягом життя записав понад 4 тис. українських народних мелодій
«Святий Франциск Ассізький» Олів’є Мессіана як духовний досвід
“У селі немає жодної сім’ї, де б хтось не грав у сопілку”. Іван П’ятничук і його сопілкарі
«День» надихає на шедеври
Слова іноді потребують музики, але музика не потребує слів...
Спадщина Січинського: Станіславський «Боян» та українські пісні за крону
Галицька додекафонія: Юзеф Кофлер і Тадеуш Маєрський
Звуки – живі: вони можуть бути цілющими або вбивчими…
Музичні столиці Європи: де послухати академічну музику в Гамбурзі
Методика Сузукі, або Як навчають музики з трьох років
"Кантус" – хор, який дарує крила
Композитор, що вмів дружити
Той, що відкрив світові музику української бандури
Як Ліст захворів Україною, а світ — Лістом
Заспівала ''Щедрик'' українською і підкорила світ: британська співачка розповіла, як це вийшло
Аккомпанемент искусству дирижера - музыка
Леонтович-ґейт: чи буде щасливий фінал в історії про нищення будинку легендарного композитора?
Рік під знаком «Мелодії»
Час сміливих, зухвалих, талановитих...
Музикант і громадянин на всі часи
«Травіата» — подорож у часі
Viva, Пуччіні!
Магічна трембіта, дзвінка зозулька та інші українські музичні інструменти, які мають особливий характер та колорит
Бетховен присвятив коханій "Місячну сонату"
Класична музика покращує серцебиття
Сміливі ініціативи Одеської опери
МАЙСТЕР ТРИ РОКИ ШУКАВ У КАРПАТАХ ЯЛИНУ, ЩОБ ЗРОБИТИ З НЕЇ СКРИПКУ
Уроки доброти
Легенды и были Одесской филармонии
Композитори пишуть спеціально для неї
Учитель Давида Ойстраха: "Деточка, сыграй мне эту фразу, как вкусный борщ"
Соломія Крушельницька в образі Аїди на фото 1900 року
Патрік Генрі Хьюз: незрячий хлопець, який став віртуозним музикантом
Київський король світового фортепіано
Як вибрати музичну школу і не помилитися?
      © 2008-2018 Music-review Ukraine