«Гази ІІ Герай Хан: музична спадщина України» | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
«Гази ІІ Герай Хан: музична спадщина України»
Макаренко Герман Георгійович
«Гази ІІ Герай Хан: музична спадщина України»
19 грудня 2023, вівторок
Поширити у Facebook

Під такою назвою 21 грудня в НЦ «Українській Дім» відбудеться концерт у виконанні камерного складу симфонічного оркестру «Київ-Класик» під орудою Германа Макаренка. Соліст - Антон Кушнір (флейта). 


Фінансування проєкту здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut в Україні.
 
Презентація творів Гази ІІ Герай хана стала можливою завдяки продовженню плідної співпраці двох артистів ЮНЕСКО в ім'я миру: автора проекту Германа Макаренка (Україна) та Кудсі Ергюнер (Туреччина) завдяки зусиллям якого було знайдено і надано нотний матеріал  з приватної колекції Ульві Ергюнера.
 
Після тривалої роботи нотний матеріал було оцифровано і підготовлено до оркестрового виконання. Далі йшов тривалий і дуже напружений процес репетиційної роботи, адже кримськотатарська музика, тим більше - такої давнини, не є легкою для виконання.

Проте, таки вдалося повернути до життя унікальні твори 16 століття Гази ІІ Герая хана, які не виконувались впродовж багатьох віків.
 
«Культурна спадщина постає важливим чинником самоідентифікації народу. Нематеріальна культурна спадщина, зокрема, музичне мистецтво - душа народу, яка лунає крізь століття і тисячоліття. Сьогодні ми представляємо сучасному глядачу 21 століття творчість Гази ІІ Герай хана 16 століття. В своїх творах композитор доніс до нас з глибин сивої давнини та яскраво відобразив душу багатостраждального кримськотатарського народу - неповторну, різнобарвну, чарівну» - зауважив автор проєкту артист ЮНЕСКО в ім’я миру, Народний артист України, керівник симфонічного оркестру «Київ-Класик», керівник першої у світі музичної кафедри ЮНЕСКО «Музика, освіта, наука – заради миру» Герман МАКАРЕНКО.

***
 
Гази ІІ Герай Буря (1551-1607) - кримський хан з династії Гераїв, син Девлета І Герая. Гази ІІ Герай Хан – одна з найяскравіших постатей у династії Ґераїв.

Він був прекрасним каліграфом, уславленим поетом (відомим під псевдонімом Газайї), майстром гри на саазі. Поетичні і музичні твори Газайї вважаються етапною віхою в історії кримськотатарського мистецтва. Основні літературні твори: «Троянда і Соловей», «Кава і вино», «Долаб», безліч віршованих мініатюр. 

Гази ІІ Ґерай вважається класиком середньовічної тюркської літератури та музики. В характері Кримського хана злились воєдино риси: солдата, блискучого адміністратора, істинного лицаря духа, поета, музиканта і одного із найдосвідченіших людей Криму. Гази II мав величезний авторитет в Стамбулі, оскільки не раз рятував османські війська, особливо в угорських походах. Під час свого правління він захищав науковців, художників, музикантів та суфіїв. Він був особливо близький до послідовників братства Мевлеві (дервіші, що кружляють) і писав музику для їх церемоній. Його твори звучали як у центрах дервішів, так і при дворах султанів і ханів.
 
Серед запрошених гостей заходу: Рустем Умєров (Мініст оборони України), Еміне Джапарова (перша заступниця міністра закордонних справ України, голова Національної комісії у справах ЮНЕСКО), Ростислав Карандєєв (в.о. Міністра культури та інформаційної політики України), Рефат Чубаров (Голова Меджлісу кримськотатарського народу з 2013 донині), Деніз Браун (координаторка системи ООН в Україні), Фабіан Мюльталер (директор Goethe-Institut в Україні), Джамала (Народна артистка України, переможниця музичного конкурсу «Євробачення-2016») та ін.
 
Додаткова інформація:
8 листопада 2023 року у самому центрі Європи - місті Париж камерний склад оркестру «Київ-Класик» під орудою Германа Макаренка презентував кримськотатарську музичну спадщину. У храмі Сен-Сюльпіс прозвучали унікальні твори Гази ІІ Герая, які лунали у ханських палацах понад 500 років тому Невідомі твори, аранжування яких здійснив Артем Рощенко, разом з оркестром блискуче виконав соліст-флейтист Антон Кушнір.
 

На захід завітало багато поважних гостей, серед яких - представники ЮНЕСКО, Надзвичайні та Повноважні Посли і дипломати різних країн світу.
Сучасна публіка сприйняла старовинну музику з таким натхненням і зацікавленістю, що своїми гарячими оплесками змусила зіграти два біси.
 

Цей концерт відкрив безпрецедентний міжнародний масштабний проєкт «Енциклопедія музичної спадщини людства», ініційований Артистом ЮНЕСКО в ім’я миру Германом Макаренком.








Диригенти: Герман Макаренко



Інші:

VR-вистава "Книги Якова" у La Mama, Центрі Курбаса і ще 5 країнах одночасно
“Квіти від сну Recitativo-Fantasia”
Пол Веслі («Зоряний шлях», «Щоденники вампіра») зіграє головну роль та стане одним із продюсерів українського воєнного трилера «Невимовне»
Конкурс на здобуття премії імені Леся Курбаса у 2025 році
Фестиваль імені Анатолія Кос-Анатольського у Коломиї: традиція, що надихає покоління
Зігріємося... музикою
ГРУДЕНЬ в львівських музеях Крушельницької та Людкевича
1 грудня "Метаморфоза" від Київського камерного оркестру в пам'ять про оперного співака, скрипаля, актора, військовослужбовця ЗСУ Ігоря Воронки
Зустрічаймо найзагадковіший місяць року разом із Національною оперою України
Події грудня від Національного будинку музики
Оголосили твори, допущені до ІІ туру Шевченківської премії 2025
Музика прийдешнього Різдва у Львівській філармонії
Балет київських митців “Снігова королева” побачать французи
Грудень у Львівському органному залі: понад 50 концертів, що створять ваш святковий настрій
Пристрасті за Параджановим
В Україні виступить світова суперзірка-контратенор Андреас Шолль з Німеччини
Оркестрова «Академія» для юних музикантів: «INSO-Lviv» презентує освітню ініціативу
В сховищі Одеської опери готують прем'єру
Харків'ян кличуть пограти на цимбалах, що пережили "прильоти"
Вчать вокалу і грі на інструментах: у Дніпрі відкрилася релокована музична школа з Покровська
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
В Ужгороді лунатиме "Музика миру"
Бетховен | Шуберт. Симфонія № 6
До 1000-го дня повномасштабного вторгнення рф
Kyiv Baroque Fest – 2024
У Львівському органному залі вперше українською зазвучить найвідоміша англійська опера
У Рівному виступить легендарний британський диригент Стівен Еллері
В Одеському оперному театрі прем'єра шевченківської кантати-симфонії "Кавказ"
23 листопада у Києві вперше прозвучить на День пам’яті жертв голодоморів знаменита сюїта «Червона скрипка» під батутою Кері-Лінн Вілсон
Кульмінація театрального року: Фестиваль-Премія «GRA» назве найкращих
Триває підготовка до прем’єри «Молочайник»
“Дідона та Еней” зазвучить українською у Львівському органному залі
ПРЕМʼЄРА етноісторичного перформансу «Сила нації»
Прем'єра балету «Аліса в Задзеркаллі» в листопаді
Національний цирк України розпочав гастрольний тур Францією з різдвяною програмою «LE MIRACLE DE NOEL»
Національний симфонічний оркестр України під орудою маестро Володимира Сіренка, – відправляється у велике європейське гастрольне турне: 5 країн | 17 міст | 18 концертів
Зеленський нагородив українських митців у День працівників культури
Презентація альбому «Спадок»
11 листопада філармонія запрошує здійснити занурення у польську музику ХХ століття в День Незалежності Польщі
ІГРИ МУЗИКИ
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
22.jpg