Відомий твір Йозефа Гайдна "Сім останніх слів Спасителя на хресті" чернівчани впродовж цього тижня слухали двічі | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Відомий твір Йозефа Гайдна
Чеботов Павло
Відомий твір Йозефа Гайдна "Сім останніх слів Спасителя на хресті" чернівчани впродовж цього тижня слухали двічі
15 квітня 2017, субота
Поширити у Facebook

Кажуть, що інколи музика - це теж молитва, вона допомагає людині краще зосередитися на розмові із Богом. Час Великого Посту, а цей останній Страстний тиждень особливо, якраз є доброю нагодою послухати хорошу класичну музику.

Днями поціновувачі цього мистецтва могли насолоджуватися музикою щойно створеного струнного квартету "Czernowitzer" , а вчора - музикою академічного струнного оркестру "Capriccio". Всі учасники квартету водночас грають в камерному оркестрі, а в загальному всі музиканти є артистами Чернівецької обсласної філармонії, працюючи у симфонічном у окестрі.

Ці два струнні колективи подарували слухачам ораторію "Сім останніх слів Спасителя на Хресті" австрійського композитора Йозефа Гайдна. Свій твір Гайдн написав у 18 столітті саме для виконання у Великому Пості.

Першочергово "Сім останніх слів Спасителя на Хресті" писався для виконання у Страстну П'ятницю. Перед виконанням твору у соборі Кадіса (Іспанія), стіни й вікна церкви завішувались темним полотном, перед початком церемонії двері зачинялись. Перед кожною з семи "сонат" (частин твору), єпископ читав відповідні слова Христа й давав їм тлумачення. Тоді звучала музика.



Гайдн зауважував, що написати годинний цикл із семи повільних частин таким чином, щоб музика не втомила слухача, було непростим завданням. Втім, популярність цього твору свідчить про те, що Гайдн досконало впорався із цим завданням.

Як подають богослови, Святе Євангеліє зберегло сім коротких фраз Христа на хресті, зокрема: "Отче, відпусти їм, не знають бо, що роблять", "Істинно кажу тобі: Сьогодні будеш зо Мною в раю" , "Отче, у Твої руки віддаю духа Мого!" ....



Музикознавці ж твердять, що ці коротенькі християнські вислови надихнули не одного митця на створення духовних шедеврів, але Гайднові "Сім слів..." займають особливе місце у світовій музичній спадщині.

Струнний квартет "Czernowitzer" був ствреней цього березня, а вже на початку квітня музиканти виконали ораторію Гайдна у греко-католицькому соборі Успіння Пресвятої Богородиці. Адже саме у храмі "Сім останніх слів Спасителя на хресті" звучать по-особливому". Зрештою, це такий світовий досвід, коли класичні концерти відбувається в тому числі і у церквах.

Керівник і засновник колективу "Czernowitzer" Павло Лесюк виношував ідею заснування з 2016 року, відколи він повернувся до нашого міста після 20-ти років життя і творчості у Львові, де також заснував і керував багато років струнним квартетом "Lemberg".

- Цікаво, що назви квартетів походять від назв міст під час належності наших земель до Австро-Угорської імперії, коли Львів і Чернівці досягнули найбільшого мистецького та архітектурного розквіту, - каже Павло Лесюк. - В складі "CZERNOWITZER Quartett" - така наша повна назва, виступають професійні музиканти: я, керівник і перша скрипка, Юлія Самарська - друга скрипка, Євген Колобаєв - альт і Зося Фуга -віолончель. Почати наше існування в музичному просторі міста хотілося з чогось високого, чистого і незабутнього. Саме тому наш мистецький проект з музикою ЙосефаГайдна "Сім останніх слів Спасителя на хресті" розпочався із концерту в соборі Успіння Пресвятої Богородиці. А оскільки після кожної із семи частин має йти духовне розважання, то ми дуже вдячні, що їх так гарно підготував отець Валерій Сиротюк.

Ввважаю, що в нашому мистецькому місті є необхідність постійного існування такої музичної одиниці якструнний квартет. Адже це як міні-оркестр. Невеликий мобільний колектив має необмежені можливості в репертуарі, місці і тематиці будь-якого мистецького заходу. Тим більше, що в репертуарі квартету є твори найрізноманітніших стилів і епох - від ранньої музики епохи барокко до танго, джазу і сучасних каверів на відомі популярні композиції.

Наші плани на найближчий час є цікаві та різноманітні, але нехай це питання залишиться приємною інтригою для музичних поціновувачів. До слова, моя ідея виконання "Семи слів" перед Пасхою виникла значно раніше, ніж я довідався, що ми будем виконувати цей твір в складі камерного оркестур " Капріччіо". Самому важко повірити в таке співпадіння...

Академічний струнний оркестр "Capriccio" вже не вперше виконував ораторію Гайдна, грав цю музику ще два роки тому. Днями Вірменська церква, в якій тепер розташовується Органний зал, наповнилася музикою автрійського композиторами і роздумами із Євангелія, які читалися у перерві між музичними частинами.

У колективі "Capriccio" - 18 музикантів, які грають на скрипках, альтах, віолончелях та контрабасі. Керує колективом народний артист України Павло Чеботов. Саме він п'ять років тому назвав оркестр "Capriccio". А загалом камерний оркестр Чернівецької філармонії був створений у 1975 році. Художнім керівником ідиригентом оркестру з дня заснування був нині народний артист України Юрій Гіна.

- Чому ""Capriccio"? - каже Павло Чеботов.- Тому що не хоітлося, щоб назва звучала якось академічно, а сам колектив щоб мистецьки не обтяжував слухача. Але я побачив, що мало репетуару, а сам оркестр хороший. Ми склали репертуар, і зараз граємо від бароккової класики до сучасності.

Музика Гайдна, яка прозвучала у двох чернівецьких храмах, налаштувала слухачів на особливе переживання останніх днів Страного тижня.

Коли завершувалося коментування Біблійного уривка, одразу звучала мзика, яка наче повертала людей у події, яким вже більше 2-х тисяч років...

- Цікава була передстіорія написання ораторію "Сім останніх слів Спасителя на хресті", - продовжує Павло Чеботов. - В тому ж іспанському соборі оголосили конкурс на написання семи симфоній, які були би музичним супроводом Богослужіння і розважання у Страсну п'ятницю. Бо коли священик коментував останні події на Голготі, між коментарями виникала пауза. І на цей конкурс по всій Європі відгукнувся ... один Гайдн. Він написав сім сонет, крім того - вступ і завершення. І коли потім композитора питали, який найкращий твір він написав за все своє життя, він називав цих "Сім останніх слів Спасителя на хресті", хоча написав безліч музики...



Виконавці: Павло Чеботов
Джерело: buknews.com.ua



Інші:

«Запорожець за Дунаєм» лунав у Харкові
«Чарівна флейта» в Нюрнберзькій опері: per aspera ad astra, або «здогадайся з трьох разів»
«Музика при свічках»
«Брати» - про родину, кохання і кров
"Стоїмо на сцені на своїй землі" - так називалося дійство, присвячене ювілею франківців
Квітучі мальви та символ української жінки: в одеській Опері показали прем`єру «Наталки Полтавки»  
Враження про бенефіс Алли Сіренко
Магічний світ Баха
Концерт та фотодокументальна виставка: у Житомирі відзначають 110-ту річницю від дня народження Святослава Ріхтера
У Житомирі стартував Міжнародний фестиваль майстрів мистецтв імені Святослава Ріхтера
Острівець позитиву у «Схід Опері»
Гастролі львівських музикантів в Одесі
У Вінницькому храмі відбувся благодійний концерт "Мелодії Шевченкового слова"
Річард Нельсон, Дмитро Богомазов, Раду Поклітару: весняні прем’єри у столичних театрах
Оркестр Одеського оперного театру завершив гастролі у Японії з тріумфом
«Сойка» у червоних тонах
«Любов Данаї» у Баварській опері
В Одесі відбудеться благодійний концерт "Ода стійкості": диригент - діючий штурмовик
Одеська національна опера вперше виступила в Японії
«Макбет» як інтерактивний перформанс
Дух Маріуполя незламний
У Варшаві відбувся концерт Ukrainian Freedom Orchestra до третьої річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну
"Ода стійкості" у Запоріжжі: унікальний концерт у нашому місті
У Києві відбулася прем’єра унікальних музичних творів на підтримку 5 штурмової Київської бригади
Концерт-Реквієм у… Харківському метрополітені
У Кропивницькому відбувся вечір пам'яті, приурочений героїчному спротиву України російській агресії
У Миколаєві черговий аншлаг на концерті камерного оркестру Ars-Nova 
«Схід Опера» святкує ювілей
«Цілуй мене, Кет! або Приборкання норовливої» - позитивні емоції гарантовані!
Нова адаптована версія «Паяців» Р.Леонкавалло у Харкові
БАХ / БЕРЕЗОВСЬКИЙ - Українські відкриття з архіву Берлінської співочої академії
Як диригентка Наталія Пономарчук ламає стереотипи через музику та культурну дипломатію
Магія кохання на сцені: у столиці презентували одноактний балет на музику Джорджа Гершвіна
У Дніпрі філармонія реалізувала масштабний проєкт
Три великих «Ш»: миколаївцям зіграли найкращі твори композиторів-романтиків
В Одеській філармонії відбувся перший концерт після ракетного обстрілу
«Open space»: екскурсія для дітей та молоді Полтавщини
ДО ДНЯ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ
Враження про концерт Богдани Півненко у Лондоні
Бо це танець твого життя
      © 2008-2025 Music-review Ukraine



File Attachment Icon
20.jpg