“Псальми війни” | Music-Review Ukraine
Головна
Інтерв'ю
“Псальми війни”
Чередніченко Іван
Вовкун Василь
Поліщук Тетяна
Станкович Євген Федорович
“Псальми війни”
14 і 15 жовтня Львівська опера представить премʼєру театралізовано-музичного дійства для хору та оркестру Євгена Станковича
10 жовтня 2023, вівторок
Поширити у Facebook

Це твір-присвята нашим сучасним героям, які віддали свої життя, боронячи рідну землю, та тим воїнам-героям, що продовжують захищати незалежність, суверенність і територіальну цілісність України.

“Псальми війни” – перший монументальний музичний твір на тему війни, яку росія розпочала проти України. Композиція на музику Євгена Станковича (автор ідеї - Євген Савчук) та лібрето Василя Вовкуна.


Театралізоване дійство прозвучить у виконанні хору та оркестру Львівської опери під орудою маестро Івана Чередніченка.

Напередодні прем’єри Music-Review Ukraine поспілкувався з Василем ВОВКУНОМ, генеральним директором-художнім керівником Львівської опери та автором лібрето “Псальмів війни”.


- Василю Володимировичу в афіші вашого театру ви презентуєте цей творчий проєкт, як світову прем’єру, але у жовтні 2019 року, з великим резонансом відбулася всеукраїнська прем’єра масштабного музично-театрального дійства під назвою «Псалми війни» (без м’якого знаку) на музику Євгена Станковича для хору та симфонічного оркестру - у Харкові («Схід-Опера»), Києві (Національна Опера України) і на сцені Львівської національної опери імені Соломії Крушельницької.

Тоді постановку присвятили нашим героям АТО. У ораторії Євгена Станковича лунали віршовані тексти поетів доби Незалежності, написані у 1991-2021 роки. Зокрема, вірші Ліни Костенко, Миколи Вінграновського, Дмитра Лазуткіна... а також псалми у виконанні читця Євгена Нищука, хору, оркестрантів та солістів. Ви були автором лібрето цього твору. Нині це зовсім інший твір з подібною назвою, чи зовсім інший?

- На той час Євген Федорович ще повністю не написав свій твір, а була лише увертюра й одна частина... Той проєкт “Псалми війни” здійснювався за підтримки Українського культурного фонду, й були залучені провідні музичні колективи - Національна заслужена академічна капела України «ДУМКА», диригент – Євген Савчук. Він же був автор ідеї Національного хорового фестивалю, що присвячений до 30-річчя Незалежності України, і в межах якого відбулася прем’єра «Псалмів війни».

В трьох містах «Псалми» виконували різні оркестри: у Харкові - Академічний симфонічний оркестр Харківського національного академічного театру опери та балету імені Миколи Лисенка, диригент – Дмитро Морозов, Національний симфонічний оркестр України, диригент – Володимир Сіренко - у Києві, та у Львові - Академічний симфонічний оркестр Чернівецької філармонії - диригент Андрій Савчук.

Зараз це вже повнокровний твір Євгена Станковича, який складається з чотирьох частин: “Музика війни”, “Колискова”, “Чорна рілля ізорана” й “Псальм війни”. У композиції використані поезії: Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Василя Симоненка, а також козацька народна пісня та уривки з Псальму 58.

Навесні я звернувся до Євгена Федоровича з проханням дописати музичний матеріал до години часу, аби можна було поставити це театралізовано-музичне дійство для хору та оркестру на сцені Львівської опери. Так, у другій частині “Псальмів війни” - “Колисковій” мені хотілося ширше передати театральною мовою повітряні тривоги, “прильоти” вражих ракет, вибухи, які руйнують наші міста та села під час повномасштабного російського вторгнення в Україну. Євген Федорович дописав свій твір. Вийшло дуже потужно, масштабно, глибоко!


Навіть у концертному виконанні, яке було презентовано 8 жовтня на закритті XXXIV Міжнародного фестивалю «Київ Музик Фест-2023» Національним симфонічним оркестром під батутою Володимир Сіренка й капелою “ДУМКА” (художній керівник і головний диригент – Євген Савчук), у рамках програми «Україна. Музика війни», дійсно відбулася непересічна подія: світова прем’єра твору класика нашої сучасності - Євгена Федоровича Станковича.

А у Львові 14 і 15 жовтня ми представимо театралізовано-музичну версію “Псальмів війни”. Хочу нагадати, що народженню цього твору ми також завдячуємо автору ідеї - Євгену Герасимовичу Савчуку, керманичу капели “ДУМКА” та видатному композитору Євгену Федоровича Станковичу. Саме він зумів переконати маестро на написання монументального твору про наше сьогодення. Так народився цей формат - “Псальмів війни”.

- Проєкт народився завдяки великій творчій команді: оркестр, хор і солісти Львівської опери...

- У нас класна творча команда: диригент-постановник – Іван Чередніченко, хормейстер-постановник – Вадим Яценко, медіа-художник – Олег Кіндратів,художник світла – Олександр Мезенцев, Андрій Гоць, а виконавці: Хор та оркестр Львівської національної опери; солісти: Тенор – Максим Сальніков, Ігор Знетиняк, Вадим Коваль, Баритон – Олексій Кувітанов, Володимир Рибчук, Юрій Андрухович. А також у постановці будуть залучені діти артистів нашого театру.

На прем’єрі ми плануємо зняти відеоверсію, бо цей твір, я впевнений, буде затребуваний. Дуже велику смислове навантаження “Псальмів війни” буде виконувати саме відеоінсталяція.

На сцені глядачі побачать багато людей з валізами й рюкзаками, й це як велике бомбосховище, в якому герої свої хвилюючи розповіді про відчуття, які переживають зараз українці під час великої війни, яку принесли на нашу землю орки. Цей проєкт - спроба максимально наблизитись до реальних подій, які ми переживаємо сьогодні, під час небаченої, жорстокої та цинічної рашистської війни в Україні.

Це твір-заклик до боротьби, спротиву та захисту України, а також – пересторога для світу, щоб якнайшвидше допомогти зупинити зло та припинити жахливі злочини і геноцид українського народу.







Автор: Тетяна Поліщук
Диригенти: Іван Чередніченко
Композитори:Євген Станкович
Діячі мистецтв: Василь Вовкун, Тетяна Поліщук
Концертна організація: Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької
Концертний зал: Концертний зал Львівського Національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької



Інші:

«В Європі почали слухати українську музику»
Диригентка Оксана Линів: Чайковського треба українізувати
Творчий шлях композитора і диригента з Луцька Володимира Рунчака
"Вже це все набридло": співачка Монастирська про те, як замінила путіністку Нетребко і настрої за кордоном
Львівський органний зал: українські ноти, які об'єднали світ
Музика свободи і віри
"Співпрацювати з руснею не буду", — як жив і загинув в окупованому Херсоні диригент Юрій Керпатенко
Василь Василенко: “Ми повинні відроджувати й репрезентувати своє мистецтво у світі
Олександр Родін про нові творчі проєкти
Допитували всю ніч та знімали з трапа літака: оперна співачка Марія Стеф'юк розповіла, як її переслідувало КД
Сюрпризи від Ігоря Саєнка
Актор Анатолій Хостікоєв - про театр під час війни, контакт із глядачем та чому Україні не можна програвати
Єжи Корновіч про оперу «Родинний альбом»: «Європа – це велика родина»
Микола Дядюра про прем’єру та гастрольні маршрути
Раду Поклітару: “Прем’єра “Тіней забутих предків” – це подія світового масштабу!”
Цьогоріч на Шевченківську премію подали 74 заявки у 7 номінаціях: Євген Нищук про критерії та залаштунки премії
Роман Ревакович: Останнім часом мене засипають питаннями про український репертуар [інтерв'ю]
«Україна ще має відбутися як оперна держава»: розмова з першим українським композитором, який пише музику для Метрополітен-опера
Балет “Мадам Боварі” - новинка в афіші Національної опери України
Як козаки і пірати москалів били: мюзикл «Неймовірні мандри і пригоди козака Василя Сліпака»
«Забудьте про російську культуру, яка пригнічує вашу власну»
Майбутня прем`єра “Сойчиного крила” стискатиме серце глядача, — директор-художній керівник “Київської опери” Петро Качанов
Зірка, патріотка і наша сучасниця
Рок Фаргас: «Я дізнався про багатьох неймовірних композиторів України»
Музика + театр
Михайло Швед: “Розширюємо репертуарні грані новими творами, виконавцями та ідеями”
“Я ентузіаст створення нового українського репертуару”
Казка від Юрія Шевченка
Олена Ільницька: «Сподіваюсь, мій твір є моїм внеском у Перемогу»
«Маріупольська камерна філармонія відроджується у Києві», — диригент колективу Василь Крячок
“Я хочу показати слухачам нашу потужну мистецьку школу, українську самобутню культуру”
У Львові відкрити Камерну залу імені Мирослава Скорика
“Псальми війни”
"Кіт у чоботях"
“Opera Europa - це велике інформаційне і колегіальне поле”
Володимир Сіренко: “Продовжуємо активно працювати”
“Ми займаємося творчими пошуками нових форм виразності, вдосконалюючи свій професіоналізм”
На Херсонщині завершився XXV Міжнародний театральний фестиваль "Мельпомена Таврії"
Як стати людиною?
«Життя неможливо зіграти під фонограму, як і справжню музику», — диригентка Леся Шавловська
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
2.jpg