|
Дмитро СУХОВІЄНКО: «Місія музиканта і узагалі музики – нести людям довіру, злагоду, добро та мир»
Піаніст виступив у проекті «Музика проти війни» (Менухін -100)
8 травня 2016, неділя
Поширити у Facebook
Уперше в Україні, в рамках святкування 100-річчя від дня народження видатного скрипаля Ієгуді Менухіна, відбулися музичні присвяти в провідних залах Одеси, Львова і Києва. Цими гранд-концертами відзначили ювілей одного з найвизначніших музикантів ХХ століття.
Ієгуді Менухін (1916 – 1999) був не лише геніальним музикантом, а й видатним суспільно-громадським діячем. Під час Другої світової війни він зіграв понад 500 концертів для збройних сил союзників – від Алеутських островів до Карибського моря, а після війни – величезну кількість благодійних концертів на підтримку Червоного Хреста, євреїв Ізраїлю й Північної Африки, жертв німецьких концтаборів і знедолених усього світу.
Менухін опікувався музичним майбутнім світу, підтримуючи талановитих дітей і молодь стипендіями, організовуючи для них Струнну школу (Великобританія) й Академію (Швейцарія), засновуючи фестивалі та конкурси.
Останньою мрією І.Менухіна була концертна подорож містами України – Києвом, Одесою та Ялтою (поблизу Ялти народилася мати музиканта). Але раптова смерть не дала здійснити ці плани. Тож у пам’ять про музиканта втілити його задум у життя взялися його послідовники, які організували проект «Менухін -100» («Музика проти війни»).
Про музичний світ геніального скрипаля Ієгуді Менухіна, його життєву філософію та вміння відчувати справжній талант розповів «Дню» відомий піаніст, стипендіат Академії Менухіна в Швейцарії Дмитро Суховієнко. Нині цей знаменитий музикант представляє українську фортепіанну школу на Заході. Він народився в Черкасах, навчався в Україні та Швейцарії. Вже багато років із дружиною і двома дітьми живе в Бельгії, а гастролює по всьому світу. Дмитро Суховієнко є артистичним директором серії концертів у Європейському парламенті в Брюсселі та музичним директором Міжнародної асоціації AIDA.
«ПРО ОБ'ЄДНАННЯ СВІТУ В ГАРМОНІЇ»
– «Менухін-100» — перший масштабний проект Міжнародної мистецької асоціації AIDA, розкажіть про ідею створення цього заходу.
– Цей проект покликаний представити й розкрити світові постать видатного музиканта і гуманіста Ієгуді Менухіна, який мріяв про єднання Сходу та Заходу як двох великих носіїв культур, та про об'єднання світу в гармонії. Отже, дати гуманістичний поштовх об'єднавчим ідеям через культуру, через мистецтво — саме в цьому вбачає свою місію AIDA. Себе Ієгуді Менухін називав людиною, яка жила в різних частинах світу і яка все життя «зводила мости» між країнами. «Де я перебуваю, там і пускаю коріння», – полюбляв говорити Менухін, котрого по праву вважали «людиною світу». Тому кожна країна, якої торкнеться проект «100-річчя Ієгуді Менухіна», ініційований AIDA, розкаже свою історію, пов'язану з цією геніальною постаттю.
– Дмитре, ви навчалися в Академії Менухіна. Як відбулося ваше перше знайомство з всесвітньо відомим скрипалем?
– Моя зустріч із музичним світом Менухіна відбулась у далекому 1993-му, коли брав участь у Міжнародному конкурсі піаністів ім. Клари Хаскіл у Швейцарії. Цікаво, що моє помешкання під час конкурсу розташовувалося навпроти Міжнародної музичної академії Менухіна. Тоді навіть не здогадувався, що одразу після закінчення Київської консерваторії 1995 р. отримаю стипендію на навчання саме на тій вулиці, де кілька років тому радів за інших скрипалів. За рік навчання в Академії у мене була чудова нагода особисто познайомитись із Ієгуді Менухіним та попрацювати з цим талановитим музикантом. Ці зустрічі були короткими, але дуже яскравими й неоціненними для мене як молодого музиканта. Менухін не вчив мене мистецтву гри на фортепіано, однак своїм прикладом людяності й толерантності навчив по-іншому подивитися на все, що пов'язано з основами цінностей нашого життя. Наприклад, Менухін вважав, що багатство людини відображається в знанні мов!
Мене надзвичайно вразила його скромність, при тому, що він був всесвітньо відомим скрипалем і мав велику кількість титулів і заслуг. Пригадую одну із репетицій зі співаками на Фестивалі Менухіна в Гштааді. Я виконував на фортепіано партію оркестру, а Менухін диригував. Розпочав він у своєму темпі, й коли співаки вступили, я зрозумів, що між нами зовсім різні темпи. Однак за мить маестро подивився на мене і з усмішкою змінив темп під вокалістів… Потім були ювілейні три концерти в Женеві, Берні та Люцерні…
І сьогодні, через 20 років, я щасливий, що ми відзначаємо 100-річчя видатного музиканта в Україні та Європейському парламенті в Брюсселі. Це дуже символічний захід – продовження пам’яті про людину, яка змінила моє життя. Місія музиканта й узагалі музики – нести людям довіру, злагоду, добро та мир.
«Я ВІРЮ, ЩО УКРАЇНА СТАНЕ СИЛЬНОЮ, ЄВРОПЕЙСЬКОЮ, ДЕРЖАВОЮ»
– Сьогодні Україна переживає нелегкі часи, на сході триває війна. На вашу думку, яку роль повинна відігравати культура в цей момент?
– У нашій державі сьогодні складна ситуація – війна на сході триває, українські бійці гинуть майже кожного дня. Як ніколи, культура повинна саме в такий час давати людям надію і розраду. Адже саме в мистецтві, музиці, поезії ми створюємо прекрасні миті, які так потрібні людям. Я вірю, що Україна стане сильною, європейською, державою. А музика і взагалі мистецтво – це потужний інструмент для створення яскравого майбутнього всього світу. Останні роки про Україну знають майже у всьому світі й бажають, щоб в нашій країні скоріше настав спокій та мир.
Автор: Оксана Гайдук
Фото: Юрій Шкода
Виконавці: Дмитро Суховієнко
Джерело: day.kyiv.ua
|