Конкурс. Фестиваль |
|
|
Афіша
Фото
Відео
Аудіо
Контакти
|
Міжнародний фестиваль ім. П. Чайковського та баронеси Надії фон Мекк
м. Вінниця, фестиваль
05/14/2017-05/20/2017
Загальні відомості
Умови участі
Спонсори та партнери
Програма
Історія
Публікації
Міжнародний фестиваль класичної музики ім.П.І.Чайковського та Н.Ф.фон Мекк проводиться Вінницькою обласною філармонією з травня 1993 року.
Традиційними вже стали дні П.І.Чайковського у м. Вінниці та смт.Браїлів.
Творчість П.І.Чайковського невід’ємно пов’язана з Україною. Неодноразово він бував і у маєтку сім’ї фон Мекк, що у Браїлові та Сьомаках (Вінницька область).
На першій сторінці партитури Четвертої симфонії П.І.Чайковського написано: “Посвящается моему лучшему другу”. Петро Ілліч не міг у присвяті написати ім’я, тому що ні він сам, ні його “найкращий друг” Надія Філаретівна фон Мекк не бажали відкрити перед усіма ті взаємини, які їх пов’язували. А тим часом жодних стосунків між Петром Іллічем і Надією Філаретівною, окрім листування, що тривало понад тринадцять років, і не було.
На запрошення Н.Ф. фон Мекк композитор у 1878-1888 роках побував у Браїлові та Сьомаках. Він полюбив навколишні краєвиди, місцевих селян, написав тут цілу низку прекрасних музичних творів.
“В моем портфеле теперь масса эскизов. Я написал, кроме скрипичных пьес, шесть романсов, около дюжины фортепианных пьес, альбом маленьких пьес для детей, большую сонату, всю литургию Иоанна Златоуста…”
“…Я провёл целый ряд незабвенных для меня дней; я испытал в Браилове столько самых чистых, светлых наслаждений, я так много упивался прелестями здешней симпатичной природы, мне было так хорошо, привольно, что дни эти навсегда останутся в моей памяти светлым чарующим воспоминанием. Благодарю Вас за них…” – писав П.Чайковський у своєму листі до Надії Філаретівни у 1878 році. Їхнє багаторічне листування – це відверті бесіди про музику, літературу, філософію, релігію, політику тощо.
…Надія Філаретівна народилась 29 січня 1831 року в сім’ї дрібного поміщика Ф.В.Фроловського. Від батька, скрипаля-аматора, вона успадкувала палку любов до музики, отримала хорошу музичну освіту, познайомилась з кращими творами великих класиків. Мати, яка походила з роду Потьомкіних, передала дочці сильний характер, уміння керувати людьми, владність і незалежність. Однак було б помилкою уявляти Надію Філаретівну лише суворою “діловою жінкою”. Їй були властиві глибокі почуття, романтичний настрій, материнська любов.
Вона рано вийшла заміж. Дворянський родовід її чоловіка Карла Федоровича фон Мекка сягав XV ст. Карл Федорович був талановитим інженером, спеціалізувався на будівництві залізниць, і саме на цьому він нажив мільйони.
У 1868 – 1881 роках сім’я фон Мекків володіла браїлівськими маєтками (нині Жмеринський район), де успішно діяли цукроварня, цигаркова фабрика, мідний, ливарний, спиртовий, цегельний та вапняковий заводи, винокурні.
Коли Надія Філаретівна ввійшла у життя Чайковського, у неї було одинадцятеро дітей. Смерть чоловіка у 1876р. справила на неї гнітюче враження. Вона прагнула усамітнитись, позбутися суєти. Розрадою для неї стала музика. В її московському домі бували М.Рубінштейн, Г.Венявський та інші відомі музиканти. Людина вдячна і діяльна, вона надавала значну грошову допомогу Російському музичному товариству, яке опікувалося розвитком національної музичної культури, запровадила при Московській консерваторії стипендію фон Мекк.
Особливо захоплювалася вона творами Чайковського. У цій музиці Надія Філаретівна знаходила відгомін власних думок і почуттів. Заочне знайомство Надії Філаретівни з композитором відбулося через Й.Котека – його учня і приятеля. Вона дізнається про складні моральні та матеріальні умови його життя, ставиться до нього зі співчуттям і глибоким розумінням, прагне підтримати. Отож з 1877 року Надія Філаретівна вирішує виплачувати Чайковському щорічну субсидію в розмірі шести тисяч карбованців.
Петро Ілліч знав чимало прикладів меценатської допомоги музикантам. Це не кидало бодай найменшої тіні на людську гідність тих, хто її приймав заради творчості. Пропозиція Надії Філаретівни надійшла у важкий період його життя. Невідомо, як би склалася подальша доля генія російської музики без цієї благословенної допомоги, яку він із вдячністю прийняв.
Н.Ф. фон Мекк врятувала Чайковського , для всього світу, повернула його до творчості, перша розгадала його музичний геній, напророкувала йому майбутнє світове визнання. Цього абсолютно достатньо, аби ми дякували їй за її ставлення до великого композитора і не лише інколи згадували її, а й віддали належне її пам’яті.
З 14 по 20 травня Вінницька філармонія запрошує на ХV Міжнародний фестиваль ім. П.І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк, що проходить під гаслом “Мистецтво заради миру” .
Стартуємо 14 травня, в неділю, у Музеї П.І. Чайковського в Браїлові.
Кантату 'GLORIA' (“Слава в вишніх Богу”) А.Вівальді виконують академічні колективи міста - камерний оркестр “Арката” та камерний хор “Вінниця”. Диригуватиме народний артист України, професор Віталій Газінський.
14 та 20 травня відбудуться концерти органної музики.
Цьогоріч на вінницькому органі музикують випускник Литовської академії музики і театру та Паризької консерваторії Рімвідас Міткус та досвідчений голландський органіст Крістіан Фаддегон.
15 травня, понеділок. Урочисте відкриття фестивалю та водночас найважливіша подія року у мистецькому житті Вінниччини - презентація Симфонічного оркестру філармонії під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Георгія Куркова.
16 травня, вівторок. Концерт фортепіанної музики дарує один із найвідоміших молодих вітчизняних піаністів — випускник Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського та Паризької Школи Музики, лауреат більше 20-ти престижних міжнародних конкурсів, соліст Національної філармонії України Антоній Баришевський.
17 травня, середа. Ексклюзивний шоу-вечір презентує український інструментальний квартет “БРЯЦ-BAND”.
Колектив пропонує власні композиції та авторські аранжування у найсучасніших жанрах (від кантрі до класичного кроссоверу).
Унікальним можна назвати і склад групи: електро-рок-балалайка, кнопковий акордеон, ударні та електро-бас-балалайка.
Разом із українцями в концерті бере участь польський кларнетист-віртуоз Яцек Срібняк.
18-го травня, в четвер, на сцені філармонії Національний президентський оркестр (художній керівник та головний диригент — народний артист України, професор Анатолій Молотай). Вперше у Вінниці пролунає Симфонія для оркестру “Божественна комедія”, написана за поемою Данте одним із найпопулярніших американських композиторів сьогодення Робертом Смітом.
Того ж дня оркестр виступить перед бійцями АТО, що проходять реабілітацію у Війського-медичному клінічному центрі.
19-го травня, у п'ятницю, в приміщенні Музично-драматичного театру імені М. Садовського відбудеться урочисте закриття фестивалю.
Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва представляє балет-феєрію П.І.Чайковського “Спляча красуня”.
Квитки - у касах філармонії і театру, а також в інтернет-касі — bilet.vn.ua. Актуальною є пропозиція придбати мультиквиток на чотири фестивальні концерти за вигідною ціною.
Фестиваль проходить під патронатом голови обласної державної адміністрації Валерія Коровія, голови обласної Ради Анатолія Олійника, міського голови Сергія Моргунова
[
|