|
Валерій Соколов: "У Львові шалене музичне життя"
26 листопада 2017, неділя
Поширити у Facebook
26 листопада у Львівській філармонії зустрінуться два віртуози сучасності - скрипаль Валерій Соколов і віолончелість Гарі Хоффман під керівництвом австрійського диригента Георга Кугі
Вони виконають три симфонічні перлини Брамса у супроводі Академічного молодіжного симфонічного оркестру "INSO-Львів". Ми поспілкувалися з Валерієм Соколовим, вихідцем з Харкова, який після навчання у Великобританії, Німеччині й Австрії здобув звання одного з найзатребуваніших молодих скрипалів у світі.
- Пане Валерію, розкажіть, який концерт очікує слухачів 26 листопада у Львівській філармонії?
- Львівську публіку очікує дуже серйозний концерт. У ньому братиме участь один з найвидатніших віолончелістів нашого часу, Гарі Хоффман, який багато років проживає у Франції. Він навчався в Януша Штаркера в Університеті Індіани. Також він виборов першу премії у конкурсі імені Ростроповича. Це видатний метр. Людина, яку я неймовірно поважаю. Гарі Хоффман з радістю погодився приїхати до Львова на моє запрошення та запрошення оркестру "INSO- Львів". Безперечно, це рідкість - солісти такого рівня нечасто приїздять до України. Втім, мабуть, до Львова все ж частіше, ніж до Києва, Одеси чи Харкова. В будь-якому разі, це справді подія. Репертуар відповідний - звучатиме, зокрема, подвійний концерт Брамса, у якому я маю честь грати з маестро. Він дуже досвідчений музикант і для мене неймовірний досвід - працювати разом у цьому концерті.
- Чи часто ви співпрацюєте з оркестром "INSO-Львів"?
- Регулярно - раз на рік робимо проекти. В нас гарні стосунки й порозуміння. Це чудовий, яскравий, європейський колектив - як і сам Львів. Люди, з якими я спілкуюся тут, приносять мені велике задоволення. Я сам з Харкова - і бачу у Львові великий контраст. Багато років живучи в Європі, тут я зустрічаю неймовірне тепло. У Львова є шалений шарм і тутешнє музичне життя дуже бурхливе. "INSO-Львів" багато гастролюють зараз. Я з задоволенням намагаюся надати їм можливість виступати з солістами рівня Гарі Хоффмана. Ми вже не вперше успішно співпрацюємо.
- Проекти на майбутнє вже заплановані? Чи проекти-мрії?
- Мрії завжди були, є і будуть. Мій основний музичний проект - в Києві, з оркестром "Київські солісти". Я вкладаю в нього багато сил, бажання та можливостей. Мрію в Києві зіграти кілька цікавих програм, запросити туди солістів й отримати задоволення від виступів на такому рівні на рідній землі. У Львові - щоразу особливі проекти. Можливо, організуємо наступним якийсь гала-концерт. Сьогодні моя мрія - зіграти подвійний концерт Брамса. І в неділю вона втілиться, а тоді - буде нова мрія.
- Ви багато виступаєте за кордоном. Чи зростає в закордонних музикантів інтерес до виступів в Україні?
- Інтерес величезний, і я думаю, що музиканти, мої колеги, приїздять сюди з інтересом. Зараз ще не налаштована система, але все частіше відбуваються такі обміни. Наразі немає структурної схеми, фінансування, все наразі на альтруїзмі й особистих факторах. Але Україна відкриває "вікно в Європу". Львів цілком європейське місто і ви це, можливо, вже відчуваєте.
- Ви навчалися в Лондоні, потім в Німеччині і Австрії. Розкажіть про цей досвід?
- Це історія, яка важить для мене дуже багато. Всі педагоги, у яких я навчався - люди, яких я поважатиму все життя. Всі вони - видатні особистості, з уроків яких я виніс колосальний досвід. Якщо виділити когось, то згадаю Бориса Кушніра й Фелікса Андрієвського. Такі люди, як Гарі Хоффман і колеги його рівня - вони педагоги. Ми граємо разом - і це урок. Я буду завжди вдячний своїм викладачам, бо це на все життя.
- Молодіжний оркестр "INSO-Львів", з якими ви виступатимете, багато гастролює. Чи порівнюєте його конкурентоздатність з європейськими колективами?
- Конкуренція очевидна, але вона залежить не лише від того, як добре грає конкретний музикант чи як звучить весь оркестр. Звучання оркестру - це результат величезної роботи за кулісами. Поки що в нас немає конкретного фінансування та вкладів в культуру, все своїми силами. Тому не варто порівнювати тутешні оркестри з величезними машинами будь-якого європейського оркестру. Це несправедливо - бо нема такого інтересу держави до цих колективів. Як тільки буде інтерес, всі відчують, адже це і високі зарплати музикантів, і запрошені диригенти та солісти, це репертуар, це нові зали. Все впливає. Втім, у нас є щось особливе і це треба розвивати. Не буває такого, що ми сидимо на місці і все станеться само собою. Треба працювати роками, як і в будь-якій справі, яка пов'язана з культурою. Треба просувати колективи різними методами.
Виконавці: Валерій Соколов
Концертна організація: Львівська обласна філармонія
Джерело: gazeta.lviv.ua
|